istiratih-sabuncakis-hediyelik-esyave-cicekcilik

bahçelievler merkez, Şanlıurfa ,Türkiye

Detaylar

istiratih-sabuncakis-hediyelik-esyave-cicekcilik
istavro sabuncakis geçmiş yıllarda olanları düşünerek başka bir yerde değişik bir uğraşla uğraşmak ve yeni bir pazar bulmak düşüncesiyle oğlu istirati sabuncakise 500 osmanlı altını vererek 1870 yılında istanbulda bulunan bir akrabasının yanına gönderdi, istirati sabuncakisin istanbula daha doğru bir deyimle peraya geldiği 1870 yılı peranın değişim yaşığı bir dönemin başlangıcıydı. çünkü 5 haziran 1870 günü perada çıkan büyük bir yangın burada çok büyük bir hasar yapmış 3000 kadar bina yanmıştı. 1870 yılında olan bu yangından sonra perada yeni bir yapılanma başlamıştı, istirati sabuncakis böyle bir ortamda peraya gelmiş ve yeni iş imkanları aramaya başlamıştı.

o dönem pera, yeni kurulan 6. belediye dairesi ve bu bölümde oturan levantenlerin etkisiyle batı uygarlığının her kesiminden bir şeyler almaya çalışıyordu. örneğin hertürlü malın satılabildiği ve avrupadan getirilmiş malların pazarlığı yeni alışveriş yerlerinin açılması benimsenmişti. istirati sabuncakis yaptığı incelemeler sonunda perada her konuda ve sahada işyerleri bulunmasına karşılık "naturel çiçek" satan yerleri olmadığını gördü, o dönem perada yalnız iki natürel çiçek satan ve üreten firma vardı. doulat ve ortağının dükkanı ve hiristo topusun dükkanı bu çiçekçilerin çalışmalarını yakından inceleyen istirati sabuncakis önce bunlardan birinin yanında çalışarak çiçek yetiştirme ve satma tekniğini öğrenmeye çalıştı.

1874 yılında elindeki sermayesini kullanarak "hamalbaşı serkis sokağı" bu günkü eczacıbaşı sokağı no:12 de ilk dükkanını açtı. ancak sadece dükkan açmak yetmiyordu dükka pazarlamak için çiçekleri kendisinin üretmesi gerekiyordu. bu nedenle o devirde tamamen boş arazi olan tatavlada büyük bir arazi satın alarak çiçek bahçelerini ve seralarını kurdu. istirati sabuncakisin babası istavro sabuncakis oğlunun bu girişimlerini çok olumlu bularak kendiside midillideki işlerini bozmayarak 1890 yılında istanbula geldi. bu arada istirati sabuncakis işlerini ilerletmiş ve avrupa pasajı içinde 3-5 numarada çok büyük bir şube açmıştı. istirati sabuncakisin 11 çocuğu olmuştu, bu çocuklar arasında çiçekçilik işlerini geliştirenler yorgi sabuncakis ve konstantin sabuncakistir.

1900 yılına gelmeden önce pera üzerindeki "366", yeni "304" numaralı dükkanı aldılar ve dükkanı büyütmek için loro çıkmazı nın başındaki dükkanları da kiraladılar ve istanbulda işyeri seraları en büyük kuruluş oldular. istirati sabuncakis 1900 yılında çiçek yetiştirme bilgilerini ve tekniklerini içeren bir kitap çıkardı, ve yine bu tarihte çiçekçilik ile ilgili bir dergi yayınına başladı. ailenin temel direği istavro sabuncakis 1908 yılında vefat etti.

1923 yılında cumhuriyetin ilanından sonra bütün bu çalışmaları ile ünlenen sabuncakis firması, 1932 yılında ankara çubuk barajı yeşillendirme ihalesini aldı. bu çalışmaların beğenilmesi üzerine atatürkün isteği ile ankara bankalar caddesi no:17de şehir çiçek evi, yorgi sabuncakis ve ort. koll.şti. adında bir şube açıldı. bu arada yorgi sabuncakisin dört çocuğu oldu; istavro, istirati, virginia ve maria. bu çocuklardan istavro ve istirati sabuncakis çiçekçilik ile ilgilendi.

1961 yılında torun istirati sabuncakis kadıköy mühürdar caddesi 23 ve 25 numarada istirati sabuncakis ve ortağı koll. şti.ni kurdu.
1965 yılında şişli şubesi açıldı
daha sonra, 1966 da bakırköy şubesini açtılar.

1970 yılında sabu çiçekçilik tic. ve san. a.ş. ve sabaş çiçekçilik tic. a.ş. adında şirketler kurdular.

1973te yeşilyurt şubesi,
1974 de caddebostan,
1981 de göztepe şubesi açıldı.

torun istirati sabuncakis, 1976 yılında "ınterflora derneği"ni kurdu.

konstantin sabuncakis 1977 yılında bir gezi sırasında atinada kalp krizi geçirerek vefat etti. kardeşi yorgi sabuncakis iki ay sonra istanbulda vefat etti. yorgi sabuncakisin oğlu istirati sabuncakisin kardeşi, istavro sabuncakis 1981 yılında vefat etti; kardeşi istirati sabuncakis yalnız kalmıştı.

1988 yılında, antalya-alanya-alara mevkiinde ritmo tarım ürünleri tic. ve san. a.ş.ni kurdu.

şu a sabuncakis ailesinin kurucusu ve hissedarı olduğu şirketler ankara, istanbul ve antalyada faaliyet göstermektedir.

saygılarımızla,


yıldönümü bebek doğum özür dileme teşekkür çiçeği kız istemenişan düğün ve açılış cenaze çelengi
geçmiş olsun yeni tasarımlar sevgiliye çiçek anneye çiçek doğum günü çiçekbu sitede buycomm e-ticaret altyapısı kullanılmıştır.

Harita

05438292460

Sosyal Profiller

Ek Bilgiler

Kategori:

Anahtar Kelimeler